czwartek, 26 maja 2011

Książę Mgły/El Príncipe de la Niebla - Carlos Ruiz ZafónTrzeba przyznać, ostatnio dopadł mnie mały kryzys czytelniczy, a gdy chciałam coś z tym zrobić, to wciąż miałam problem z wyborem książki, przebierałam, wymyślałam, ale w końcu postanowiłam, że lekiem na tego typu kryzys może zostać Książę Mgły.
Echo wojny staje się coraz bliższe, a rodzina Carverów musi  podjąć ostateczną decyzję i zdecydować się na wyprowadzkę. Celem ich podróży staje się mała osada rybacka u wybrzeży Atlantyku, a dokładniej pewien dom niegdyś wybudowany przez znamienitego doktora Fleischmanna. Maximilian Carver- zegarmistrz oraz głowa rodziny jest zachwycony mogąc zamieszkać w tak barwnej okolicy i założyć swój zakład, jednak dla reszty jego krewnych jest to smutna konieczność, zwłaszcza dla trzynastoletniego Maxa. Wkrótce jednak Max napotyka na swojej drodze Rolanda, wnuka miejscowego latarnika. Czy Roland może odpowiedzieć na niebezpieczne pytania, które dręczą młodego Carvera od samego przyjazdu? A może pewne wydarzenia są już z góry zaplanowane?
To nie było moje pierwsze spotkanie z tym autorem - to należy do jego najbardziej znanej powieści, czyli Cienia wiatru, przeczytałam także Marinę, więc fakt, że Książę Mgły jest w istocie debiutem literackim Zafóna w ogóle nie zrobił na mnie wrażenia. Potraktowałam tę książkę jak każdą inną, bez usprawiedliwień czy ulg. Okazało się jednak, że nawet nie musiałabym tego robić, ponieważ Książę Mgły potrafi sam obronić swojej pozycji.

"Ale błędem, poważnym błędem jest wiara w to, że można ziścić swoje marzenia, nie dając nic w zamian. Nie wydaje ci się?"
Początek był dla mnie najgorszą częścią, autor skupia się na tym, żeby przedstawić rodzinę Carverów strasznie zwyczajnie, trywialnie wręcz, co wydawało się przesadzone momentami, jednak dalej jest tylko lepiej, więc wystarczy odrobinę cierpliwości.
Do tej pory Zafón oprowadzał mnie uliczkami Barcelony, dawno zapomnianymi alejami czy zakątkami. Teraz jednak akcja nie toczy się w wielkiej Barcelonie, pełnej zabytków i przeróżnych atrakcji - czytelnik zostaje przeniesiony do sennej miejscowości nad Atlantykiem, która z daleka wygląda niczym licha makieta i trzeba powiedzieć, że był wspaniałym przewodnikiem. Słowa, którymi opisywał otaczającą bohaterów scenerię powodowały, że wyobraźnia pracowała na pełnych obrotach a serce biło z zachwytu. Po raz kolejny Zafón uraczył nas cudownymi obrazami i wizjami, co nigdy mnie nie znuży. 

"Złych wspomnień nie musisz brać ze sobą. I bez tego będą cię prześladować"

Smutek i melancholia, które autor przybrał w tak różne oblicza momentami aż stają się wypukłe.Książę Mgły to była dla mnie prawdziwa wyprawa wgłąb siebie, poznałam dzięki niemu emocje, których wcześniej nie byłam nawet świadoma. Mimo że Książę Mgły został zakwalifikowany jako powieść młodzieżowa, autor ma nadzieję, że ten debiut zostanie doceniony również przez starszych czytelników, co według mnie jest naprawdę możliwe - kogo nie wzruszy historia o ludziach, których marzenia zostały najpierw okrutnie wykorzystane a potem obrócone przeciwko nim?

nie ma potężniejszej siły niż obietnica"

Jak na Zafóna przystało rodzaje narracji zamieniają się płynnie - raz mamy do czynienia z wszechwiedzącym narratorem, a drugi raz to znowu bohater opowiadający nam historię z centrum wydarzeń, co nie było zaskoczeniem, ponieważ z tym spotkałam się już w jego poprzednich powieściach. 
Książę Mgły jest momentami książką przewidywalną, nie ma co ukrywać, ale to nie przeszkadzało mi w tym, by się wzruszyć i trwać w oczekiwaniu na rozwój akcji. Największym atutem tej pozycji jest właśnie to, że swoją przewidywalność nadrabia emocjami, klimatem i tym magicznym językiem, który przenosi nas do świata bez granic. 


„Podczas ulewnych deszczy zawsze miał wrażenie, że czas staje w miejscu. Jakby następowało zawieszenie, swego rodzaju antrakt, podczas którego można było spokojnie odłożyć to, co się akurat robiło, by po prostu stanąć przy oknie i całymi godzinami patrzeć ze zdziwieniem na ten spektakl opadającej bez końca kurtyny łez.”

Podobno jest to najsłabsza książka, którą Zafón do tej pory napisał. A ja pragnę powiedzieć, że nie Cień wiatru, ani Marina, tylko właśnie Książę Mgły spowodował, że ten hiszpański pisarz stał się jednym z moich ulubionych.
 
Ocena: 5,5/6 rewelacja 

"El Príncipe de la Niebla" - Carlos Ruiz Zafón; Wydawnictwo Muza 2010, 200 stron; literatura hiszpańska, przekład - Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas

*przesadziłam trochę z cytatami, ale po prostu chcę z podzielić się tymi, które mnie najbardziej zauroczyły :)

29 komentarzy:

 1. Kolejna pozytywna recenzja,więc nie pozostaje mi nic innego,jak zacząć się rozglądąć za tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobrze wspominam lekturę "Księcia Mgły". Pamiętam, że przeczytałam go w jedno popołudnie. O ile ta powieść mnie nie rozczarowała, to jeszcze świeży "Pałac Północy" niestety tak...

  OdpowiedzUsuń
 3. "Książę mgły" był najgorszą książką Zafóna, jaką przeczytałam tego autora, a doprawdy Go bardzo lubię i doceniam. Nie, przewidywalność fabuły i schematyczność powieści zdecydowanie sprawiają, że książkę czyta się bez wypieków na twarzy i bez jakiejkolwiek ekscytacji. Ale to moja opinia ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałem wszystkie poprzednie książki i z pewnością i po tą sięgnę :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. widziałam już okładkę tej książki kilka razy, ale bliżej się jej nie przyglądałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. już na mnie czeka na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zafona lubię, więc koniecznie muszę przeczytać:))

  OdpowiedzUsuń
 8. Ballatriks- Nie mogę się doczekać, żeby przeczytać Pałac Północy, co więcej, nie mogę sobie tego wyobrazić, że mógłby mi się nie spodobać :d

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mi się podobała ta książka. I tak jak Ty nie mogę się doczekać, żeby przeczytać Pałac Północy. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kocham Zafona ! Przeczytam wszystko co napisze ten autor. Ta książka także bardzo mi się podobała, a teraz poszukuję "Pałacu Północy" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno sięgnę kiedyś po tę książkę. A Twoja recenzja bardzo mi się podoba, zwłaszcza że wplatasz cytaty, a to ubogaca wypowiedź. Super!!! ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tirindeth - Jej, dzięki, to strasznie miłe! :P Zawsze daję cytaty, jeśli jest coś naprawdę ciekawego, teraz trochę się uzbierało :d

  OdpowiedzUsuń
 13. Nigdy nie miałam do czynienia z dziełami tego hiszpańskiego pisarza, choć polowałam na "Marinę" w bibliotece, ale zawsze ktoś mi ją 'wykradał' ;D Początko zniechęcił mnie ten 13-letni bohater, lecz później wyczytałam z Twojej recenzji, że książka może się spodobać również starszym czytelnikom i zaczełam się poważnie zastanawiać czy nie dać szansy "Księciu mgły" ;) No i w sumie doszłam do wniosku, że spróbuję go jakoś zdobyć i zapoznać się z nim :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Książkę mam na swojej półce, tylko oczywiście to moja książka więc jak zwykle będzie czytana na końcu.

  OdpowiedzUsuń
 15. długo mnie u Ciebie nie było za co bardzo przepraszam.. problemy w życiu prywatnym (tak, od jakiegoś czasu mam i takie życie ;)) tak mnie pochłonęły, że nie miałam nawet czasu na odwiedziny u tej minimalnej garsteczki czytelników.. jeszcze raz bardzo, ale to bardzo przepraszam :(

  co do 'Księcia Mgły'.. jakoś nie potrafię się przekonać do twórczości Zafóna, więc prawdopodobnie po tę pozycję nie sięgnę, ale recenzja jest bardzo, bardzo pozytywna ;) gdybym nie była tak uprzedzona to na pewno od poniedziałku zaczęłabym poszukiwania 'Księcia Mgły' ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zraziłam się do Zafona, po prostu nie trawię jego literatury. Tego nie przeczytam z pewnością.

  OdpowiedzUsuń
 17. Panna_Indyviduum - przestań! Ja też ostatnio zaniedbałam bloga, wystarczy spojrzeć na datę poprzedniego posta :P

  justilla- :O! Jesteś chyba jedną z niewielu, która nie czyta z przyjemnością książek Zafóna ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. A u mnie jeszcze leży "Cień wiatru", ale to juz plany na wakacje, które w sumie juz niedługo:)

  OdpowiedzUsuń
 19. czytałam, czytałam
  bardzo mi się podobała ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Po "Cieniu wiatru" Zafon zapadł mi w pamięć jako świetny autor. Na "Księcia Mgły" poluję już od dawna, ale jakoś nie udaje mi się go zdobyć... Słyszałam, że jest już kolejna część, wiesz może coś o tym? ^ ^

  OdpowiedzUsuń
 21. Deline- Oczywiście, Pałac północy bardzo chciałabym przeczytać! W planach jest także wydanie Świateł września, które mają być zwieńczeniem Trylogii Mgły :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Moja pierwsza książka Zafonka to Pałac Północy, dopiero zaczynam, a już wiem że po każdą inną też sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Zafon'a uwielbiam od przeczytania pierwszych stron "Cienia wiatru" i prócz "Pałacu Północy" przyczytałam wszystkie dostępne pozycje. Każda jest magiczna, mam wrażenie jakby mnie pochłaniała do swojego świata i nawet nie wiem kiedy a książka się kończy, dosłownie chwila i jej nie ma. Uwielbiam.
  Pozdrawiam,
  Kass

  OdpowiedzUsuń
 24. Dość niedawno ją przeczytałam i również bardzo mi się spodobała, aktualnie chciałabym przeczytać "Pałac północy" i mam nadzieje, że niedługo moje życzenie się spełni. :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo lubię powieści tego autora. Mam nadzieję, że w końcu i tą książkę będę w końcu mogła przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 26. Mam ją na półce, tylko jak zwykle nie mam czasu jej przeczytać, ale Twoja pozytywna ocena mnie cieszy ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Mój egzemplarz leży na półce i nie mam kiedy za niego chwycić. Dobrze, że wakacje zbliżają się wielkimi krokami, bo to na ten czas zaplanowałam lekturę tej publikacji ;P

  OdpowiedzUsuń
 28. Jest to chyba jedna z książek, które wprost za mną łażą, gdzie nie spojrzę to są, czy to na blogach, w księgarniach, a nawet na przypadkowych stronach. Na pewno przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 29. Już nie mogę się doczekać, kiedy ją przeczytam...Recenzja świetna!

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń

Pamiętajcie, że zawsze możecie napisać coś więcej, niż "przeczytam","nie przeczytam", czy "nie jestem zainteresowana/y" - zachęcam do dyskusji! Za wszelkie rady dotyczące bloga/recenzji będę wdzięczna.
Dziękuję za komentarze! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...